Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Micropeplus marietti Jacquelin du Val, 1857b
Opis w KFP:
[tom 22]
Gatunek zasiedlony głównie w południowej części Europy; wykazany ponadto z Kaukazu. W Europie Środkowej stwierdzony po raz pierwszy pod koniec XIX wieku w Austrii. Od tego czasu rejestrowany w innych krajach; notowany ze wschodniej Francji, krajów Beneluksu, Niemiec, Austrii, Czech, Moraw i Słowacji. Z powodu braku udokumentowanych danych, nie był zaliczany do fauny krajowej. W Polsce stwierdzony niedawno z pojedynczych stanowisk w dwu krainach, przy czym w Sudetach gromadnie; z gnijącej słomy w stogu 21 maja 1994 wysiano około 200 osobników. Występuje przede wszystkim synantropijnie w pomieszczeniach dla zwierząt, w piwnicach, ogrodach, pryzmach kompostowych, wśród gnijącego siana i słomy, poławiany również w ściółce leśnej. Zarówno imaginesjaki larwy żyją wśród gnijących szczątków roślinnych. Chrząszcze prowadzą aktywny tryb życia o zmierzchu i często przylatują do źródeł sztucznego światła.
[tom 5]
Gatunek rozmieszczony w południowej Europie i południowej części środkowej Europy, notowany również z Kaukazu i Ameryki Północnej. Wykazany ogólnikowo ze Śląska i Sudetów prawdopodobnie na podstawie danych, odnoszących się do stanowisk leżących w Czechosłowacji. Z uwagi na ogólne rozmieszczenie dane o występowaniu w Prusach są wątpliwe. Występuje pod rozkładającymi się szczątkami roślinnymi, ale nie pleśniejącymi.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
«Prusy» (Horion 1963); «Śląsk» (Kolbe W. 1927, Horion 1935, Horion 1951); «Sudety» (Horion 1950); Sudety Zachodnie: Gołogłowy koło Kłodzka (Kania 1994); Pieniny: Magura Spiska — Kacwin (Kubisz i Szwałko 1991c)