Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Corticaria lapponica (Zetterstedt, 1838)
Opis w KFP:
[tom 13]
Gatunek rozmieszczony głównie w Fennoskandii i Karelii, gdzie sięga do skrajnych prowincji północnych, notowany poza tym z nielicznych stanowisk w Danii, Francji, północnych Włoszech, Chorwacji, Banacie i Siedmiogrodzie, poza obszarem północnym wszędzie bardzo rzadko i sporadycznie, przeważnie pojedynczo spotykany. Dotychczas nie znany z obu krajów niemieckich i Austrii. W Polsce z całą pewnością jeszcze nie stwierdzony. Wykazany ogólnikowo, nie wiadomo na jakiej podstawie, z byłej guberni piotrkowskiej. Wobec braku udokumentowanych danych nie zalicza się omawianego gatunku do chrząszczy krajowych.. Zasiedla głównie lasy pierwotne w rejonach górzystych. Przebywa zwykle na dolnej stronie hub, pod odstającą korą, na uschniętych gałęziach i w próchnicy koło starych drzew.
[tom 22]
Gatunek borealno-górski, szeroko rozsiedlony w Fennoskandii, gdzie sięga daleko poza koło podbiegunowe, notowany także z Karelii i Danii; w południowej części areału wykazany głównie z terenów górzystych i podgórzy na Słowacji, Morawach, w Austrii, we Francji, w północnych Włoszech, Chorwacji, Banacie i Siedmiogrodzie. W Polsce notowany w 1915 r. z Ziemi Piotrkowskiej, ale z braku udokumentowanych danych nie zaliczony do fauny krajowej. Obecnie niedawno wykazany z trzech krain na podstawie złowionych niewielu okazów. Występuje głównie w lasach o pierwotnym charakterze oraz w starych parkach. Poławiany na suchych gałęziach, pod zapleśniałą korą, w detrytusie oraz na hubach.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
«Gubernia piotrkowska» (Jakobson 1915); Puszcza Białowieska: Białowieski Park Narodowy (Borowiec i in. 1992, Majewski T. [2] 1997b); Góry Świętokrzyskie: rezerwat Zamczysko (Rücker i Borowiec 1991), Święty Krzyż (Rücker i Borowiec 1991, Majewski T. [2] 1997b); Roztocze: Bukowa Góra koło Zwierzyńca (Majewski T. [2] 1997b); «Karpaty» (Koch K. 1989b)