»

Genus (range choice):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Distribution as:

»


»»

»
Filter species

protected protected
Red-Booked Red-Booked  |  Red-Listed Red-Listed
» Nr KFP:
»
NOTICE: Taxonomy and distribution information presented here follow the data from the paper version of the Catalogue and contain no changes or supplements published later. The applied division into faunistic regions, despite of its long tradition in local entomological literature, should be treated as inadequate and provisional. All the data will be verified and updated during the next stages of the Project. Updated data are available through the Biodiversity Map database browser.
search_arrow species: Strophosoma (Strophosoma) capitatum (De Geer, 1775)
Description in KFP (in Polish):
[tom 19]
Gatunek rozsiedlony w północnej, zachodniej i środkowej części Europy, sięgający na południe po środkowe Włochy, w Fennoskandii docierający do koła podbiegunowego. W Polsce ryjkowiec pospolity, rozsiedlony od Bałtyku aż po Sudety i Karpaty. Zasiedla lasy iglaste i liściaste oraz wrzosowiska; jest spotykany głównie na ciepłych i suchych miejscach na pobrzeżach lasu, w szkółkach i młodnikach drzew. Postacie dojrzałe poławiano od kwietnia do października, na pędach buków, grabów, brzóz, sosen, leszczyn i innych. Notowany niekiedy jako szkodnik w młodych zadrzewieniach. Kopulacja odbywa się wiosną i w lecie do końca lipca. Larwy żerują na korzonkach wrzosu zwyczajnego — Calluna vulgaris (L.) Salisb. oraz jednorocznych lub dwuletnich drzew. Młode, świeżo wylęgnięte imagines pojawiają się w sierpniu lub wrześniu.
map - KFP regions magnify
Occurrence in faunistic regions as in KFP

[not updated]
IUCN category: n/a
Protected species: No


Distribution data:
[No detailed distribution data]

Uwagi:
W całej Polsce pospolity, nie wykazany tylko z Kotliny Nowotarskiej i Bieszczadów. «Prusy Zachodnie» — terra typica! dla S. rufipes v. zebrina [sic!] Flach.