Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Scarabaeus sacer Linnaeus, 1758
Opis w KFP:
[tom 22]
Gatunek rozprzestrzeniony równoleżnikowo w całym Basenie Śródziemnomorskim, na wschód przez Górny Egipt, Półwysep Arabski, Afganistan dociera do Pendżabu w Indiach. Z Europy Środkowej w ogóle brak doniesień. Z Polski w 1913 r. błędnie ogólnikowo notowany. J. Pawłowski podał tego chrząszcza z okolic Krakowa opierając się na zapiskach w rękopisie Karola Perthéesa, geografa królewskiego Stanisława Augusta, najwybitniejszego kartografa XVIII wieku. Brak tego gatunku współcześnie w Polsce J. Pawłowski tłumaczy silnymi zmianami klimatycznymi w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy to «Zimy były mroźne i śnieżne (zanotowano zamarzanie Bałtyku przez kilkanaście sezonów), lata były również chłodniejsze».
[tom 9]
Gatunek rozprzestrzeniony głównie w krajach śródziemnomorskich, na wschód przez południową część europejskiej części ZSRR sięgający do Azji Środkowej, wykazany również z Korei. W Polsce nie występuje, z środkowej części Europy notowany tylko z Węgier. Ogólnikowo wzmiankowany przez M. Łomnickiego na podstawie nie sprawdzonych danych z ubiegłego wieku, zresztą odnoszących się do terenów leżących obecnie poza naszymi granicami.
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska: Rudawa i Krzeszowice koło Krakowa (Pawłowski J. 1991, Pawłowski J. 1995); Polska (Łomnicki M.A. 1913)