Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Jabłoński W. 1869. Przyczynek do fauny chrząszczów krajowych. Spraw. Kom. Fizyogr., Kraków, 3, str. (68)-(73). – F.
Łącznie rodzajów: 153, gatunków: 221
— zdjęcie
-
Alleculidae Mulsant, 1856
-
Allecula Fabricius, 1801
-
3999
morio (Fabricius, 1787)
-
Anobiidae Redtenbacher, 1845
-
Anobium Fabricius, 1775
-
3056
pertinax (Linnaeus, 1758)
-
3047
punctatum (De Geer, 1774)
-
Apionidae Schönherr, 1826
-
Apion Herbst, 1797
-
4951
craccae (Linnaeus, 1767)
-
Attelabidae Billberg, 1820
-
Apoderus Olivier, 1807
-
4860
coryli (Linnaeus, 1758)
-
Attelabus Linnaeus, 1758
-
4859
nitens (Scopoli, 1763)
-
Byctiscus Thomson, 1859
-
4855
populi (Linnaeus, 1758)
-
Rhynchites Schneider, 1791
-
4849
auratus (Scopoli, 1763)
-
Buprestidae Leach, 1815
-
Chalcophora Solier, 1833
-
2661
mariana (Linnaeus, 1758)
-
Byrrhidae Latreille, 1806
-
Byrrhus Linnaeus, 1767
-
2603
pilula (Linnaeus, 1758)
-
Cytilus Erichson, 1846
-
2600
sericeus (Forster, 1771)
-
Byturidae Thomson, 1859
-
Byturus Latreille, 1796
-
3509
aestivus (Linnaeus, 1758)
-
Cantharidae Thomson, 1864
-
Cantharis Linnaeus, 1758
-
2909
figurata Mannerheim, 1843c
-
2911
fusca Linnaeus, 1758
-
2913
livida Linnaeus, 1758
-
2918
obscura Linnaeus, 1758
-
2925
rufa Linnaeus, 1758
-
2926
rustica Fallén, 1807b
-
Rhagonycha Eschscholtz, 1830
-
2937
fulva (Scopoli, 1763)
-
2939
lignosa (Muller, 1764)
-
Carabidae Erichson, 1837
-
Agonum Bonelli, 1811b
-
340
muelleri (Herbst, 1784)
-
Amara Bonelli, 1811b
-
258
apricaria (Paykull, 1790)
-
231
eyrinota (Panzer, 1797)
-
Broscus Panzer, 1813b
-
95
cephalotes (Linnaeus, 1758)
-
Calathus Bonelli, 1811b
-
316
erratus (Sahlberg, 1827)
-
Calosoma Weber, 1801
-
8
inquisitor (Linnaeus, 1758)
-
9
sycophanta (Linnaeus, 1758)
-
Carabus Linnaeus, 1758
-
13
coriaceus Linnaeus, 1758
-
37
glabratus Paykull, 1790
-
15
intricatus Linnaeus, 1761
-
40
linnaei Duftschmid, 1812
-
34
scabriusculus Olivier, 1795
-
29
ulrichii Germar, 1824
-
Cicindela Linnaeus, 1758
-
2
campestris Linnaeus, 1758
-
7
germanica Linnaeus, 1758
-
3
hybrida Linnaeus, 1758
-
Harpalus Latreille, 1802
-
411
flavescens (Piller et Mitterpacher, 1783)
-
408
griseus (Panzer, 1797)
-
409
rufipes (De Geer, 1774)
-
Nothiophilus Duméril, 1806
-
57
aquaticus (Linnaeus, 1758)
-
Pterostichus Bonelli, 1811b
-
301
burmeisteri Heer, 1838
-
Zabrus Clairville, 1806
-
468
tenebrioides (Goeze, 1777)
-
Cerambycidae Latreille, 1802
-
Acanthocinus Dejean, 1821
-
4177
aedilis (Linnaeus, 1758)
-
4179
reticulatus (Razoumowsky, 1789)
-
Alosterna Mulsant, 1864
-
4061
tabacicolor (De Geer, 1775)
-
Anaesthetis Dejean, 1835
-
4168
testacea (Fabricius, 1781)
-
Arhopalus Audinet-Serville, 1834
-
4026
rusticus (Linnaeus, 1758)
-
Aromia Audinet-Serville, 1833
-
4114
moschata (Linnaeus, 1758)
-
Callidium Fabricius, 1775
-
4128
violaceum (Linnaeus, 1758)
-
Cerambyx Linnaeus, 1758
-
4099
cerdo Linnaeus, 1758
-
Chlorophorus Chevrolat, 1863
-
4149
herbstii (Brahm, 1791)
-
Clytus Laicharting, 1784
-
4140
arietis (Linnaeus, 1758)
-
Corymbia Gozis, 1886
-
4069
dubia (Scopoli, 1763)
-
4071
maculicornis (De Geer, 1775)
-
4074
sanguinolenta (Linnaeus, 1761)
-
Dinoptera Mulsant, 1864
-
4052
collaris (Linnaeus, 1758)
-
Dorcadion Dalman in Schönherr, 1817
-
4156
holosericeum Krynicki, 1832
-
Hylotrupes Audinet-Serville, 1834
-
4117
bajulus (Linnaeus, 1758)
-
Judolia Mulsant, 1864
-
4080
cerambyciformis (Schrank, 1781)
-
Lamia Fabricius, 1775
-
4158
textor (Linnaeus, 1758)
-
Leptura Linnaeus, 1758
-
4085
aethiops Poda, 1761
-
4089
quadrifasciata Linnaeus, 1758
-
Molorchus Fabricius, 1792b
-
4107
minor (Linnaeus, 1758)
-
Oberea Dejean, 1835
-
4199
pupillata (Gyllenhal in Schönherr, 1817b)
-
Pachyta Dejean, 1821
-
4042
quadrimaculata (Linnaeus, 1758)
-
Phymatodes Mulsant, 1839
-
4130
testaceus (Linnaeus, 1758)
-
Plagionotus Mulsant, 1842
-
4145
arcuatus (Linnaeus, 1758)
-
Pogonocherus Dejean, 1821
-
4170
hispidus (Linnaeus, 1758)
-
Prionus Muller, 1764
-
4022
coriarius (Linnaeus, 1758)
-
Rhagium Fabricius, 1775
-
4034
mordax (De Geer, 1775)
-
4035
sycophanta (Schrank, 1781)
-
Ropalopus Mulsant, 1839
-
4120
macropus (Germar, 1824)
-
Saperda Fabricius, 1775
-
4194
scalaris (Linnaeus, 1758)
-
Spondylis Fabricius, 1775
-
4024
buprestoides (Linnaeus, 1758)
-
Stenurella Villiers, 1974
-
4091
bifasciata (Muller, 1776)
-
4092
melanura (Linnaeus, 1758)
-
Strangalina Aurivillius, 1912
-
4095
attenuata (Linnaeus, 1758)
-
Tetropium Kirby, 1837
-
4029
castaneum (Linnaeus, 1758)
-
Chrysomelidae Latreille, 1802
-
Cassida Linnaeus, 1758
-
4687
sanguinolenta Müller, 1776
-
Chrysolina Motschulsky, 1860c
-
4378
cerealis (Linnaeus, 1767)
-
4402
limbata (Fabricius, 1775)
-
4401
marginata (Linnaeus, 1758)
-
4392
sanguinolenta (Linnaeus, 1758)
-
4377
staphylaea (Linnaeus, 1758)
-
4388
sturmi (Westhoff, 1882)
-
4394
varians (Schaller, 1783)
-
Coptocephala Chevrolat in Dejean, 1837
-
4296
scopolina (Linnaeus, 1767)
-
4297
unifasciata (Scopoli, 1763)
-
Crioceris Müller, 1764
-
4272
asparagi (Linnaeus, 1758)
-
4273
duodecimpunctata (Linnaeus, 1758)
-
Cryptocephalus Müller, 1764
-
4322
hypochaeridis (Linnaeus, 1758)
-
4326
laetus Fabricius, 1792b
-
4351
sericeus (Linnaeus, 1758)
-
4357
vittatus Fabricius, 1775
-
Dlochrysa Motschulsky, 1860c
-
4403
fastuosa (Scopoli, 1763)
-
Donacia Fabricius, 1775
-
4248
semicuprea Panzer, 1796b
-
Galeruca Müller, 1764
-
4473
tanaceti (Linnaeus, 1758)
-
Galerucella Crotch, 1873d
-
4461
lineola (Fabricius, 1781)
-
Gastrophysa Chevrolat in Dejean, 1837
-
4415
polygoni (Linnaeus, 1758)
-
Labidostomis Chevrolat in Dejean, 1837
-
4284
longimana (Linnaeus, 1761)
-
Lilioceris Reitter, 1912
-
4270
lilii (Scopoli, 1763)
-
4271
merdigera (Linnaeus, 1758)
-
Lochmaea Weise, 1883f
-
4466
capreae (Linnaeus, 1758)
-
Pachybrachis Chevrolat in Dejean, 1837
-
4299
hieroglyphicus (Laicharting, 1781)
-
Phratora Chevrolat in Dejean, 1837
-
4453
vitellinae (Linnaeus, 1758)
-
Plateumaris Thomson, 1859
-
4262
sericea (Linnaeus, 1761)
-
Podagrica Chevrolat in Dejean, 1837
-
4617
fuscicornis (Linnaeus, 1767)
-
Cleridae Latreille, 1802
-
Opilo Latreille, 1802
-
3132
mollis (Linnaeus, 1758)
-
Thanasimus Latreille, 1806
-
3135
formicarius (Linnaeus, 1758)
-
Trichodes Herbst, 1792
-
3138
apiarius (Linnaeus, 1758)
-
Coccinellidae Latreille, 1807b
-
Adalia Mulsant, 1846
-
3606
decempunctata (Linnaeus, 1758)
-
Adonia Mulsant, 1846
-
3595
variegata (Goeze, 1777)
-
Anatis Mulsant, 1846
-
3625
ocellata (Linnaeus, 1758)
-
Coccinula Dobzhansky, 1925
-
3614
quatuordecimpustulata (Linnaeus, 1758)
-
Synharmonia Ganglbauer, 1899b
-
3616
impustulata (Linnaeus, 1767)
-
Tytthaspis Crotch, 1874b
-
3603
sedecimpunctata (Linnaeus, 1761)
-
Curculionidae Latreille, 1802
-
Alophus Schönherr, 1826
-
5400
triguttatus (Fabricius, 1775)
-
Barynotus Germar, 1817c
-
5125
obscurus (Fabricius, 1775)
-
Chlorophanus Sahlberg, 1823
-
5151
graminicola Schönherr in Ménétries, 1832
-
5153
viridis (Linnaeus, 1758)
-
Cleonis Dejean, 1821
-
5192
pigra (Scopoli, 1763)
-
Furcipus Desbrochers des Loges, 1868
-
5336
rectirostris (Linnaeus, 1758)
-
Hypera Germar, 1817c
-
5427
rumicis (Linnaeus, 1758)
-
5431
zoilus (Scopoli, 1763)
-
Lepyrus Germar, 1817c
-
5378
palustris (Scopoli, 1763)
-
Liophloeus Germar, 1817c
-
— (5093b)
herbstii Gyllenhal in Schönherr, 1834
-
5092
tessulatus (Muller, 1776)
-
Liparus Olivier, 1807
-
5385
germanus (Linnaeus, 1758)
-
Lixus Fabricius, 1801
-
5158
paraplecticus (Linnaeus, 1758)
-
Otiorhynchus Germar, 1824
-
4983
ligustici (Linnaeus, 1758)
-
4999
niger (Fabricius, 1775)
-
4985
tristis (Scopoli, 1763)
-
Phyllobius Germar, 1824
-
5045
glaucus (Scopoli, 1763)
-
5041
oblongus (Linnaeus, 1758)
-
5051
pyri (Linnaeus, 1758)
-
5048
urticae (De Geer, 1775)
-
Polydrusus Germar, 1817c
-
5079
cevinus (Linnaeus, 1758)
-
5090
mollis (Ström, 1768)
-
5088
sericeus (Schaller, 1783)
-
Sciaphilus Schönherr, 1823
-
5098
asperatus (Bonsdorff, 1785)
-
Sitona Germar, 1817c
-
5144
sulcifrons (Thunberg, 1798)
-
Dermestidae Latreille, 1807
-
Anthrenus Muller, 1764
-
3012
scrophulariae (Linnaeus, 1758)
-
Attagenus Latreille, 1802
-
2997
pellio (Linnaeus, 1758)
-
2999
unicolor (Brahm, 1791)
-
Dermestes Linnaeus, 1758
-
2987
laniarius Illiger, 1801
-
2995
lardarius Linnaeus, 1758
-
Dytiscidae De Geer, 1774
-
Acilius Leach, 1817
-
666
sulcatus (Linnaeus, 1758)
-
Graphoderus Dejean, 1833
-
669
cinereus (Linnaeus, 1758)
-
Rhantus Dejean, 1833
-
641
bistriatus (Bergsträsser, 1778)
-
Elateridae Leach, 1815
-
Agriotes Eschscholtz, 1829b
-
2774
lineatus (Linnaeus, 1767)
-
Ampedus Dejean, 1833
-
2755
nigroflavus (Goeze, 1777)
-
Anostirus Thomson, 1859
-
2807
castaneus (Linnaeus, 1758)
-
Athous Eschscholtz, 1829b
-
2837
vittatus (Fabricius, 1792b)
-
Cidnopus Thomson, 1859
-
2823
aeruginosus (Olivier, 1790)
-
Ctenicera Latreille, 1829
-
2800
cuprea (Fabricius, 1781)
-
Melanotus Eschscholtz, 1829b
-
2789
castanipes (Paykull, 1800)
-
2790
crassicollis (Erichson, 1841)
-
Pseudathous Méquignon, 1930
-
2833
hirtus (Herbst, 1784)
-
2834
niger (Linnaeus, 1758)
-
Synaptus Eschscholtz, 1829b
-
2781
filiformis (Fabricius, 1781)
-
Histeridae Paykull, 1811b
-
Gnathoncus Jacquelin du Val, 1858
-
843
nannetensis (Marseul, 1862)
-
Hister Linnaeus, 1767
-
874
quadrinotatus Scriba, 1790b
-
Margarinotus Marseul, 1853
-
877
brunneus (Fabricius, 1775)
-
886
ventralis (Marseul, 1854)
-
Hydrophilidae Goeze, 1781
-
Hydrophilus Muller, 1764
-
809
caraboides (Linnaeus, 1758)
-
Lagriidae Latreille, 1825
-
Lagria Fabricius, 1775
-
3939
hirta (Linnaeus, 1758)
-
Lampyridae Latreille, 1816
-
Phausis Leconte, 1851
-
2902
splendidula (Linnaeus, 1767)
-
Lycidae Blanchard, 1845
-
Dictyoptera Latreille, 1829
-
2893
aurora (Herbst, 1784)
-
Lygistopterus Dejean, 1833
-
2900
sanguineus (Linnaeus, 1758)
-
Lyctidae Billberg, 1820
-
Lyctus Fabricius, 1792b
-
3116
linearis (Goeze, 1777)
-
Malachiidae Redtenbacher, 1845
-
Anthocomus Erichson, 1840c
-
3187
equestris (Fabricius, 1781b)
-
Malachius Fabricius, 1775
-
3177
aeneus (Linnaeus, 1758)
-
3178
bipustulatus (Linnaeus, 1758)
-
3180
marginellus Olivier, 1790
-
Meloidae Gyllenhal, 1810
-
Lytta Fabricius, 1775
-
3908
vesicatoria (Linnaeus, 1758)
-
Melyridae Leach, 1815
-
Dasytes Paykull, 1799
-
3165
plumbeus (Muller, 1776)
-
Mordellidae Latreille, 1802
-
Variimorda Méquignon, 1946
-
3813
fasciata (Fabricius, 1775)
-
Nitidulidae Latreille, 1802
-
Epuraea Erichson, 1843b
-
3300
unicolor (Olivier, 1790)
-
Meligethes Stephens, 1830
-
3270
viridescens (Fabricius, 1787)
-
Oedemeridae Latreille, 1810
-
Oedemera Olivier, 1789b
-
3866
flavipes (Fabricius, 1792b)
-
3874
virescens (Linnaeus, 1767)
-
Peltidae Latreille, 1807
-
Ostoma Laicharting, 1781
-
3125
ferruginea (Linnaeus, 1758)
-
Ptinidae Latreille, 1802
-
Gibbium Scopoli, 1777
-
3081
psylloides (Czenpinski, 1778)
-
Ptinus Linnaeus, 1767
-
3092
fur (Linnaeus, 1758)
-
Scarabaeidae Latreille, 1802
-
Aphodius Illiger, 1798
-
2456
distinctus (Muller, 1776)
-
2489
fimetarius (Linnaeus, 1758)
-
2482
granarius (Linnaeus, 1767)
-
2465
prodromus (Brahm, 1790)
-
2451
rufipes (Linnaeus, 1758)
-
2495
rufus (Moll, 1782)
-
Copris Muller, 1764
-
2403
lunaris (Linnaeus, 1758)
-
Epicometis Burmeister, 1842
-
2544
hirta (Poda, 1761)
-
Geotrupes Latreille, 1796
-
2429
stercorosus (Hartmann in Scriba, 1791)
-
2430
vernalis (Linnaeus, 1758)
-
Mimela Kirby, 1823
-
— (2518b)
junii (Duftschmid, 1805)
-
Netocia Costa, 1852
-
2548
lugubris (Herbst, 1786)
-
2550
metallica (Herbst, 1782)
-
Onthophagus Latreille, 1802
-
2406
coenobita (Herbst, 1783)
-
2409
gibbulus (Pallas, 1781)
-
2415
ovatus (Linnaeus, 1767)
-
2420
vacca (Linnaeus, 1767)
-
Osmoderma Le Peletier et Serville, 1825b
-
2543
eremita (Scopoli, 1763)
-
Oxyomus Dejean, 1833b
-
2436
sylvestris (Scopoli, 1763)
-
Trichius Fabricius, 1787
-
2539
fasciatus (Linnaeus, 1758)
-
Valgus Scriba, 1790c
-
2538
hemipterus (Linnaeus, 1758)
-
Silphidae Westwood, 1839
-
Nicrophorus Fabricius, 1775
-
1106
vespillo (Linnaeus, 1758)
-
Silpha Linnaeus, 1758
-
1094b
carinata carinata Herbst, 1783
-
1095
obscura Linnaeus, 1758
-
1089
sinuata Fabricius, 1775
-
1091
thoracica Linnaeus, 1758
-
1092
undata (Muller, 1776)
-
Staphylinidae Latreille, 1804d
-
Creophilus Samouelle, 1819
-
1744
maxillosus (Linnaeus, 1758)
-
Emus Samouelle, 1819
-
1748
hirtus (Linnaeus, 1758)
-
Gyrohypnus Samouelle, 1819
-
1625
angustatus Stephens, 1833
-
Ontholestes Ganglbauer, 1895
-
1747
tessellatus (Fourcroy, 1785)
-
Philonthus Curtis, 1829b
-
1725
marginatus (Ström, 1768)
-
Quedius Stephens, 1829b
-
1797
rufitarsis (Marsham, 1802)
-
Staphylinus Linnaeus, 1758
-
1758
erythropterus Linnaeus, 1758
-
Tachinus Gravenhorst, 1802
-
1918
fimetarius Gravenhorst, 1802
-
Tenebrionidae Latreille, 1802
-
Blaps Fabricius, 1775
-
3944
mortisaga (Linnaeus, 1758)
-
Opatrum Fabricius, 1775
-
3951
sabulosum (Linnaeus, 1761)