Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Oryzaephilus mercator (Fauvel, 1889b)
Opis w KFP:
[tom 12]
Gatunek rozpowszechniony na całym świecie; w Europie występuje przeważnie w portach i większych miastach, gdzie bywa importowany z różnymi produktami żywnościowymi, zwłaszcza z owocami i nasionami oleistymi oraz ich przetworami. W środkowej i północnej części Europy nigdzie nie zaaklimatyzował się prawdopodobnie na skutek wymierania podczas niskich temperatur zimowych. W Polsce notowany tylko z jednego stanowiska.
[tom 22]
Gatunek kosmopolityczny, importowany do Europy z różnymi produktami żywnościowymi, zwłaszcza owocami i nasionami oleistymi oraz ich przetworami. W środkowej i północnej części Europy nigdzie nie zaaklimatyzował się. W Polsce kilkadziesiąt lat temu notowany z Gdańska jako jednorazowo zawleczony i później nie zaliczony do fauny krajowej. Stosunkowo niedawno Maciejewski (1995) stwierdził w kolejnych latach 1992-1994 liczną populację w mieszkaniu, wśród zmagazynowanych produktów spożywczych, i na tej podstawie uważa, że gatunek ten można uważać za element fauny krajowej. Nie podtrzymujemy tego stanowiska. Do fauny Polski zaliczamy tylko te gatunki importowane, których rozwój został stwierdzony w warunkach naturalnych, w innych przypadkach chrząszcze są tylko rejestrowane. Imagines Oryzaephilus mercator (Fauv.) spotyka się w magazynach, składach, spichrzach i sklepach z towarami kolonialnymi oraz w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie znajdowany bywa wśród zaniedbanych przez dłuższy czas produktach żywnościowych.
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Dolny Śląsk: Nysa (Maciejewski 1995); Polska (Ślipiński 1983, Lucht 1987, Lohse i Lucht 1992b); Pobrzeże Bałtyku: Gdańsk (Leska 1962)