Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Amara (Leiocnemis) sabulosa (Audinet-Serville, 1821)
Opis w KFP:
[tom 22]
Gatunek środkowoeuropejski, rozsiedlony od wschodniej Francji i północnej Szwajcarii, przez Niemcy i Polskę, do Czech, Moraw, Słowacji, Węgier i Austrii. Wszędzie rzadko i sporadycznie znajdowany. Z Polski początkowo błędnie wykazany na podstawie mylnie oznaczonych okazów z Babiej Góry, obecnie notowany na podstawie czterech okazów złowionych na wydmach nadmorskich oraz pojedynczych osobników na pięciu stanowiskach na wydmach śródlądowych. Według piśmiennictwa występuje na piaszczystych polach, łąkach, pagórkach, wydmach, ciepłych zboczach i w kamieniołomach.
[tom 3]
Gatunek znany z południowo-wschodniej Europy, południowej części Europy Środkowej i Kaukazu. W Polsce nie występuje, wykazany omyłkowo przez Stobieckiego z Babiej Góry — odnośne okazy dowodowe, po sprawdzeniu przez J. Makólskiego (J. Pawłowski 1968), okazały się należące do Amara (Celia) pallens Sturm. Pozostałe wzmianki innych autorów opierały się prawdopodobnie na doniesieniu Stobieckego.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Beskid Zachodni: Babia Góra (Stobiecki 1883); Polska (Łomnicki M.A. 1913); Polska Południowa (Burmeister 1939, Horion 1941); «Galicja» (Łomnicki M.A. 1884, Jakobson 1907); Pobrzeże Bałtyku: nadleśnictwo Choczewo leśnictwo Szklana Huta, Sobieszewo (Burzyński J. 1973); Nizina Wielkopolsko-Kujawska: Kuczki koło Poddębic (Burzyński J. 1973); Nizina Mazowiecka: Henryków, Pustelnik i Dziechciniec nad Świdrem (Burzyński J. 1973); Wyżyna Małopolska: Bukowa koło Bełchatowa (Burzyński J. 1971, Burzyński J. 1973)