Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Browse by:

»

Genus (range choice):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Distribution as:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow species: Ischnodes sanguinicollis (Panzer, 1793)
Description in KFP (in Polish):
[tom 10]
Gatunek występujący w południowej i zachodniej części Europy oraz w południowym obszarze Europy Środkowej, notowany również z Danii i jednej południowej prowincji Szwecji oraz z Syberii. Występowanie tego rzadkiego chrząszcza nie zostało dotychczas w Polsce stwierdzone z całą pewnością. Jedyna wzmianka sprzed przeszło 50 lat nie znalazła później nigdzie potwierdzenia, a według informacji ustnej L. Buchholza z Poznania w niekompletnym zbiorze J. W. Szulczewskiego brak jest okazów dowodowych omawianego gatunku. Jest to relikt pierwotnych lasów liściastych. Zasiedla dziuple znajdujące się przy podstawie drzewa. Cykl rozwojowy trwa od trzech do czterech lat. Larwy żyją w wilgotnym próchnie otaczającym dziuplę oraz w ciemnobrunatnej lub czarnej próchnicy przylegającej bezpośrednio do ziemi na dnie dziupli. Próchnica w dziuplach powstaje zwykle z trocin i ekskrementów, wysypujących się z chodników larw chrząszczy drewnożernych, głównie gatunków z rodzaju Rhyncolus Germar oraz kózki Rhamnusium bicolor (Schrank). Postacie dojrzałe przezimowują w komorze poczwarkowej i ukazują się w końcu kwietnia lub na początku maja, prowadząc aktywny sposób życia do lipca. W ciągu dnia kryją się w szczelinach dziupli, w próchnicy i pod odstającą korą, a na zewnątrz wychodzą z kryjówek o zmierzchu i nocą.
[tom 22]
Gatunek rozprzestrzeniony w południowej, zachodniej i środkowej części Europy, notowany ponadto z Danii i ze Skandii w Szwecji, Syberii, Kaukazu i Azji Mniejszej. Z Polski wykazany w 1922 r. z Rawicza na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej, ale z braku okazów dowodowych nie został zaliczony do chrząszczy krajowych. Niedawno odkryty na jednym stanowisku na Roztoczu. Występuje w pierwotnych lasach liściastych. Imagines poławiano zwykle pod odstającą korą i w murszejącym drewnie drzew liściastych, buków — Fagus L., wiązów — Ulmus L., klonów — Acer L. i topól — Populus L. Rozwój larwalny odbywa w przyziemnych dziuplach drzew, w bardzo wilgotnym drewnie oraz w silnie rozłożonym murszu zalegającym dno dziupli. Żywi się substratem, w którym przebywa oraz żywymi lub martwymi owadami próchnożemymi. Przepoczwarczenie odbywa zwykle późnym latem lub jesienią w brunatno-murszejącym drewnie otaczającym dziuplę przy podstawie pnia. Wylęgnięte imagines przezimowują w komorach poczwarkowych. Cykl rozwojowy trwa od trzech do czterech lat.
map - KFP regions magnify
Occurrence in faunistic regions as in KFP

[not updated]
ATTENTION
This is the archival website. For more recent data on the species at the Biodiversity Map
CLICK HERE.
The current website is a browser
of the digitized Catalogus Faunae Poloniae.
BioMap Database provides new data on species and more search tools.


Distribution as:
Distribution data:
Nizina Wielkopolsko-Kujawska: Rawicz (Szulczewski 1922); Roztocze (Buchholz 1990b); Roztocze: Roztoczański Park Narodowy — rezerwat «Bukowa Góra» (Buchholz i Ossowska 1991)