Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Rhagonycha maculicollis Maerkel in Kiesenwetter, 1852
Opis w KFP:
[tom 10]
Gatunek górski obejmujący zasięgiem Alpy, Karpaty, górzyste obszary we Francji, północnych Włoszech i w Bułgarii. W Polsce z całą pewnością nie został jeszcze stwierdzony, ale może być znaleziony w Tatrach, gdyż znany jest ze słowackiej części tych gór. Dotychczasowe ogólnikowe wzmianki o występowaniu w Galicji, Karpatach i Tatrach opierały się na jedynej wiadomości sprzed przeszło stu lat (M. Łomnicki 1874) o znalezieniu jednego okazu na Łysankach pod Łomnicą w Tatrach (Słowacja) w krainie regli. Zasiedla głównie wyższe partie górskie, gdzie przekracza górną granicę lasu, docierając do wysokości około 2500 m n.p.m.
[tom 22]
Gatunek górski, występujący powyżej granicy lasu, w kosówce i strefie hal. Notowany z Alp we Francji, Włoszech, w Szwajcarii i Austrii, w polskich i słowackich Tatrach oraz w górach Riła w Bułgarii. W Polsce wykazany z siedmiu stanowisk tatrzańskich, na wysokościach 1100-2000 m n.p.m. Bionomia tego gatunku nie jest poznana. W Tatrach chrząszcze poławiano w czerwcu i lipcu, na murawach, ziołorośłach, trawach i turzycach — Carex L.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Tatry (Łomnicki M.A. 1866, Łomnicki M.A. 1868b, Łomnicki M.A. 1913); «Galicja» (Jakobson 1911); «Karpaty» (Łomnicki M.A. 1884, Hicker 1925b, Horion 1951); Tatry (Koch K. 1989b); Tatry: Przełęcz Iwaniacka, Hala Upłaz pod Ciemniakiem, Kościelec, Hala Gąsienicowa koło Zielonego Stawu Gąsienicowego, nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, Świstówka nad schroniskiem w Pięciu Stawach, Dolina za Mnichem, Stawki Mnichowe (Kuśka 1995)