Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Browse by:

»

Genus (range choice):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Distribution as:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow species: Acrotrichis (Acrotrichis) dispar (Matthews, 1865)
Description in KFP (in Polish):
[tom 22]
Rzadko spotykany gatunek, ale szeroko rozpowszechniony w Europie Północnej. Opisany z Anglii, wykazywany z Fennoskandii, Karelii, Estonii i Danii, w Szwecji sięga daleko poza koło podbiegunowe. W Europie Środkowej notowany z Niemiec, Polski i Austrii. W Polsce z braku udokumentowanych danych nie był zaliczony do chrząszczy krajowych. Ostatnio notowany z dziesięciu krain, ale przeważnie z pojedynczych stanowisk. Niewątpliwie występuje na całym obszarze z wyjątkiem wyższych partii górskich. Acrotrichis (Acrotrichis) dispar (Matth.) jest jednym z najpospolitszych naszych piórkoskrzydłych. Zasiedla lasy, pola, łąki i ogrody. Żyje w ściółce leśnej, gnijących grzybach, fermentującym kompoście, na padlinie, wśród zleżałego siana, ekskrementów ptaków, krów i koni, gdzie niekiedy występuje masowo.
[tom 5]
Gatunek rzadko i sporadycznie spotykany w środkowej i północnej Europie, w Fennoskandii sięgający poza koło podbiegunowe, notowany ponadto z kilku stanowisk we Francji i Włoszech oraz w Siedmiogrodzie. Z Polski wykazany tylko raz z okolicy Legnicy przed przeszło 80 laty i na tej podstawie podany ogólnikowo ze Śląska. Później w ogóle z Polski nie notowany, a sam J. Gerhardt (1910) w wykazie chrząszczy śląskich omawianego gatunku zupełnie nie uwzględnił, istnieje jednak możliwość odkrycia go na naszym obszarze, gdyż wykazywany był z Moraw i Brandenburgii. Znajdowany przeważnie na terenach leśnych w ściółce, wśród ekskrementów ptasich, pod padliną i gnijącymi grzybami.
map - KFP regions magnify
Occurrence in faunistic regions as in KFP

[not updated]
ATTENTION
This is the archival website. For more recent data on the species at the Biodiversity Map
CLICK HERE.
The current website is a browser
of the digitized Catalogus Faunae Poloniae.
BioMap Database provides new data on species and more search tools.

Distribution as:
Distribution data:
Pobrzeże Bałtyku: Ustka (Młynarski 1984b); Nizina Wielkopolsko-Kujawska: Turew koło Leszna (Majewski T. 1994); Nizina Mazowiecka: Warszawa-Białołęka (Młynarski 1984b), Osowiec koło Łomży, Dziekanów Leśny koło Warszawy (Majewski T. 1994); Podlasie: okolice Serpelic i Mielnik koło Siemiatycz (Młynarski 1984b); Puszcza Białowieska: Białowieski Park Narodowy (Majewski T. 1990c, Majewski T. 1994, Majewski T. 1994b); Wyżyna Krakowsko-Wieluńska (Młynarski 1984b, Pawłowski J. i in. 1994); Wyżyna Małopolska: Sandomierz, Góry Pieprzowe (Młynarski 1984b); Góry Świętokrzyskie: Święty Krzyż (Młynarski 1984b); Beskid Zachodni: Żywiec-Moszczanica, Lanckorona (Młynarski 1984b); Pieniny: Ociemne, Podskalnia Góra (Młynarski 1984b); Polska (Młynarski 1985, Lucht 1987); Dolny Śląsk: koło Legnicy (Gerhardt 1889c); «Śląsk» (Jakobson 1910)