Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Sinoxylon anale Lesne, 1897
Opis w KFP:
[tom 11]
Gatunek zasiedlający kraje tropikalne, skąd z importowanymi towarami był niekiedy zawlekany do większych miast europejskich (Hamburg, Brema, Berlin). Bywa przywożony przeważnie w drewnie skrzyń stanowiących opakowanie różnych towarów. Pojaw w Polsce został stosunkowo niedawno zasygnalizowany, ale z uwagi na wymagania życiowe nie ma u nas szans do swego rozwoju, dlatego nie zalicza się tego chrząszcza do fauny naszego kraju.
[tom 22]
Gatunek południowoazjatycki, najgroźniejszy szkodnik drewna na Półwyspie Indyjskim. Niekiedy bywa importowany do Europy w drewnianych opakowaniach towarów, ale nigdzie się nie zaaklimatyzował. Do Łodzi i Zambrowa został zawleczony w drewnie dużych skrzyń stanowiących opakowanie bawełny sprowadzonej z Pakistanu.
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Nizina Mazowiecka: Zambrów (Sierpiński 1986); Wyżyna Małopolska: Łódź (Tranda i in. 1983); Polska (Kamiński 1971, Sierpiński 1982b, Dominik i Starzyk 1983); Pobrzeże Bałtyku: Gdynia, Gdańsk (Kamiński 1972); Nizina Mazowiecka: Zambrów (Śliwa 1971); Polska (Dominik 1970b)