Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Malachius geniculatus Germar, 1824
Opis w KFP:
[tom 11]
Gatunek rozmieszczony w Europie południowej oraz w południowej części Europy Środkowej, notowany również z Syberii, Kaukazu, Azji Mniejszej, Armeńskiej SRR, Turkmeńskiej SRR i Iranu. Występowanie omawianego chrząszcza w Polsce winno być potwierdzone nowymi materiałami, ponieważ jedyna wzmianka sprzed przeszło stu lat nie znalazła później nigdzie potwierdzenia, a ogólnikowe dane o zasiedleniu Polski opierały się głównie na stanowiskach obecnie leżących poza naszą granicą wschodnią. Wymagania ekologiczne i bionomia nie są dotychczas poznane.
[tom 22]
Gatunek opisany z Dalmacji, rozsiedlony głównie w Europie Południowej, skąd na północ sięga po Szwajcarię, Austrię, Morawy, Słowację i Niemcy, notowany ponadto z Syberii, Kaukazu, Azji Mniejszej, Armenii, Turkmenii i Iranu. Z Polski podany jeden raz z Żywca przed przeszło 120 laty, ale z powodu nie potwierdzenia jego występowania nie został zaliczony do chrząszczy krajowych. Stosunkowo niedawno stwierdzony na trzech stanowiskach w dwu krainach południowych. Gatunek kserotermofilny, poławiany w suchych dąbrowach, w nasłonecznionych dolinach rzecznych, w Górach Pieprzowych na lessowych ściankach o specyficznym mikroklimacie.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Wyżyna Małopolska: Rogów koło Koluszek (Nunberg 1986), rezerwat Góry Pieprzowe (Kuśka 1989b); Wyżyna Lubelska: Opoka Duża koło Annopola (Borowiec i Kania 1995); Beskid Zachodni: Żywiec (Wachtl 1870); Polska (Łomnicki M.A. 1913, Horion 1953); «Śląsk» (Jakobson 1911); «Galicja» (Łomnicki M.A. 1884); «Karpaty» (Nowicki M. 1873)