Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Cerapheles terminatus (Ménétries, 1832)
Opis w KFP:
[tom 11]
Gatunek rozmieszczony w zachodniej, południowej i środkowej części Europy, wykazywany ponadto z Kaukazu, Azji Mniejszej, Syrii i Mezopotamii. W Europie chrząszcz rzadko i sporadycznie spotykany. W Polsce z całą pewnością jeszcze nie stwierdzony. Ogólnikowa wzmianka o występowaniu na Pomorzu Zachodnim oparta była na danych odnoszących się do stanowiska leżącego kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy (Rothemühl w NRD). Żyje na terenach bagnistych i na wilgotnych łąkach w pobliżu wód stojących. Postacie dojrzałe występują w maju i w czerwcu.
[tom 22]
Rozsiedlony głównie w południowej części Europy, na wschód docierający do Kaukazu, Azji Mniejszej, Syrii i Mezopotamii; w ostatnich latach wykazuje ekspansję w kierunku północnym po Morawy, Słowację, Austrię, Szwajcarię, Niemcy i kraje Beneluksu. Z Polski błędnie notowany ogólnikowo z Pomorza Zachodniego na podstawie danych opartych na stanowisku leżącym poza naszą granicą. Stosunkowo niedawno u nas odkryty w trzech krainach zachodnich. Występuje na bagnistych łąkach, w dolinach rzecznych, na pobrzeżach stawów. Chrząszcze poławiano na kwiatach kosaćca żółtego — Iris pseudocorus L., a larwy w napływkach z trzciny pospolitej — Phragmites communis Trin.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.


Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
«Pomorze Zachodnie» (Horion 1951); Pojezierze Pomorskie: rezerwat Bielinek nad Odrą, rezerwat Stary Przylep koło Pyrzyc (Kuśka 1993); Nizina Wielkopolsko-Kujawska: Ruda Milicka (Borowiec 1995b); Dolny Śląsk: Wrocław-Mokry Dwór (Borowiec 1995b); «Pomorze» (Koch K. 1989b)