Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»



»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Chrysolina (Hypericia) didymata (Scriba, 1791b)
Opis w KFP:
[tom 16]
Gatunek zasiedlający głównie południową część Europy, na północ oderwanymi stanowiskami docierający do Słowacji, Wirtembergii i Alzacji. W Polsce z całą pewnością nie stwierdzony. Jedyna wzmianka sprzed przeszło stu lat o występowaniu na nielicznych stanowiskach w sześciu krainach nie znalazła później nigdzie potwierdzenia. J. Gerhardt (1910) nie podał w ogóle tego gatunku w spisie chrząszczy śląskich. Bionomia tego chrząszcza poznana słabo. Na Słowacji jest bardzo rzadko spotykany na dziurawcu zwyczajnym — Hypericum perforatum L., na którym odbywa się rozwój larwalny.
[tom 22]
Gatunek zasiedlający Europę Południową, notowany również, zwłaszcza w starym piśmiennictwie, z Francji, zachodnich i południowych Niemiec, Polski i Słowacji, ale obecnie występowanie w Europie Środkowej jest wątpliwe (Kippenberg 1994). W Polsce wykazany w 1871 r. z siedmiu stanowisk w 5 krainach, ale dane te nie były potwierdzone i omawiany gatunek nie był zaliczony do chrząszczy krajowych. Również obecnie ogólnikowa wzmianka z 1991 r. nie upoważnia do zaliczenia go do fauny Polski.
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Nizina Wielkopolsko-Kujawska: Głogów (Letzner 1871); Dolny Śląsk: Legnica (Letzner 1871); Wzgórza Trzebnickie: Twardogóra (Letzner 1871); Górny Śląsk: Racibórz (Letzner 1871); Sudety Zachodnie: Świeradów-Zdrój, Jedlina-Zdrój woj. Wałbrzych, Kotlina Jeleniogórska (Letzner 1871); Beskid Zachodni: Ustroń (Letzner 1871); «Hrabstwo Kłodzkie» (Letzner 1871); Polska Południowa (Bourdonné i Doguet 1991)