Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Orestia carpathica Reitter, 1880
Opis w KFP:
[tom 17]
Gatunek rozsiedlony na przedgórzu Beskidu Zachodniego w Słowacji, w Beskidzie Wschodnim, Karpatach Południowych oraz w górach Matra i Bihor. W Polsce z całą pewnością jeszcze nie stwierdzony, ale istnieje pewne prawdopodobieństwo znalezienia go w naszych górach. Dotychczasowe ogólnikowe wzmianki o występowaniu w Karpatach i Tatrach opierają się na stanowiskach leżących poza naszą granicą. Roślina żywicielska nie jest znana.
[tom 22]
Gatunek opisany z Czarnohory i Howerli w ukraińskich Beskidach Wschodnich; rozsiedlony w znacznej części wschodnich Karpat poza naszymi granicami, ponadto notowany z Białych Karpat, Matry i Gór Bihorskich. Dużym wydarzeniem faunistycznym było odkrycie w Polsce Orestia carpathica Reitt. na daleko oderwanym stanowisku w Ojcowie (Warchałowski 1992), następnie występowanie tego chrząszcza zostało potwierdzone materiałami z czterech stanowisk w Ojcowskim Parku Narodowym — Dolina Sąspowska, Framugi, Góra Koronna, zbieranymi w 1964 i 1970 r. oraz starym materiałem muzealnym z kolekcji A. Wagi — «Ojców» VII-VIII 1854. Na wymienionym obszarze chrząszcze były poławiane w grądzie — Tilio carpinetum, na kserotemicznym zboczu, w ściółce i wśród piargu u podnóża zbocza.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Tatry (Heikertinger 1950, Mohr 1966); «Karpaty» (Heikertinger 1930, Heikertinger 1950, Heikertinger i Csiki 1940, Horion 1951); «Karpaty Wschodnie» (Łomnicki M.A. 1913, Kuntze R. 1939b); Wyżyna Krakowsko-Wieluńska: Ojców, Ojcowski Park Narodowy (Warchałowski 1992, Pawłowski J. i in. 1994, Warchałowski 1998); «Karpaty» (Koch K. 1992)