Browse by:

»

Genus (range choice):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Distribution as:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow species: Apion (Omphalapion) buddebergi Bedel, 1887
Description in KFP (in Polish):
[tom 18]
Bardzo rzadko notowany gatunek z Hiszpanii, Niemiec, Czecho-Słowacji, Węgier i Austrii oraz z Kaukazu. Brak dotychczas wiarygodnych danych o występowaniu tego chrząszcza w Polsce. Mimo że był wykazany przed około 80 laty ogólnikowo z Niziny Mazowieckiej oraz dwu stanowisk w południowej części kraju, S. Smreczyński (1965) nie zaliczył go do fauny krajowej. Zasiedla przydroża i słoneczne wzgórza. Rośliną żywicielską jest rumian żółty — Anthemis tinctoria L., postać dojrzała została wyhodowana z główki kwiatowej.
[tom 22]
Chociaż opisany przed przeszło stu laty, gatunek mało znany, wykazywany zaledwie z Hiszpanii, Bułgarii, Dagestanu, południowych Niemiec i Austrii oraz z opatrzonych znakami zapytania Moraw, Węgier i Armenii. W Polsce niedawno odkryty na dwu stanowiskach, przy czym Lipsk jest najdalej na północ wysuniętym stanowiskiem w areale jego występowania. Zasiedla nasłonecznione wzgórza, skarpy i przydroża. Rośliną żywicielską jest rumian żółty — Anthemis tinctoria L., w którym larwa odbywa rozwój w koszyczkach kwiatowych.
map - KFP regions magnify
Occurrence in faunistic regions as in KFP

[not updated]
ATTENTION
This is the archival website. For more recent data on the species at the Biodiversity Map
CLICK HERE.
The current website is a browser
of the digitized Catalogus Faunae Poloniae.
BioMap Database provides new data on species and more search tools.


Distribution as:
Distribution data:
Nizina Mazowiecka (Łomnicki M.A. 1913); Górny Śląsk: Ostrowy woj. Częstochowa (Lgocki 1908); Wyżyna Krakowsko-Wieluńska: Potok Złoty woj. Częstochowa (Lgocki 1908); Polska (Łomnicki M.A. 1913); Podlasie: Biebrzański Park Narodowy — Lipsk (Wanat 1998); Wyżyna Lubelska: Opoka Duża koło Annopola (Wanat 1995, Wanat i Szypuła 1996)