Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Atomaria (Atomaria) bella Reitter, 1875m
Opis w KFP:
[tom 12]
Gatunek rozprzestrzeniony w północnej i środkowej Europie, w Fennoskandii sięga daleko poza koło podbiegunowe, a na południe dociera do północnej Serbii oraz Siedmiogrodu. Wszędzie bardzo rzadko i sporadycznie, najczęściej pojedynczo poławiany. Brak udokumentowanych danych o występowaniu omawianego gatunku w naszym kraju, ale możliwy jest do odkrycia w południowej części gdyż znany jest ze Słowacji; poza tym występuje z pewnością na Pomorzu, ponieważ znaleziono jeden okaz na wyspie Uznam w niewielkiej odległości na zachód od naszej granicy. Na tym jednym okazie i stanowisku opiera się ogólnikowa wzmianka o występowaniu na Pomorzu (Horion 1951). Liczne doniesienia o zasiedleniu Śląska opierały się na ogólnikowej wzmiance (bez podania miejscowości) sprzed przeszło stu lat (Reitter 1875). Spotykany pod przegrzybiałą korą sosen, w wiązkach chrustu i w stertach kory świerkowej oraz w starych, na ziemi leżących pniach drzew.
[tom 22]
Gatunek opisany ze Szwecji, Saksonii i Śląska; rozsiedlony od Wysp Brytyjskich, północnej części Skandynawii, Finlandii po kraje środkowoeuropejskie, północną Serbię i Siedmiogród. Ogólnikowe wzmianki o występowaniu na Śląsku nie upoważniały do zaliczenia tego chrząszcza do fauny krajowej. Obecnie znany z trzech okazów złowionych w 1992 r. w pułapki typu Moericke'go. Zasiedla lasy, zwłaszcza iglaste. Poławiany pod przegrzybiałą korą sosen, w starych, leżących na ziemi pniach drzew, w wiązkach chrustu, pod odpadniętą korą oraz w ściółce.
map - KFP regions powiększ
Występowanie w krainach faunist. wg KFP

[bez aktualizacji]
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Źródło Region Obszar Cytacje
KFP 12 «Pomorze» Horion 1951
KFP 12 «Śląsk» Reitter 1875, Kraatz 1876, Letzner 1877b, Letzner 1879, Letzner 1888, Seidlitz 1889, Ganglbauer 1899b, Gerhardt 1910, Kuhnt 1912, Łomnicki M.A. 1913, Jakobson 1915
KFP 22 Puszcza Białowieska oddział 288c/318A, 369F Majewski T. [2] 1997
KFP 22 «Pomorze» Koch K. 1989b