Русские, остановите эту войну! Спасите Свободную Украину!
Russians, stop this war! Save Free Ukraine!
Przeglądaj:

»

Rodzaj (wybór zakresu):
A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z   A-Z
Rozmieszczenie jako:

»


»»

»
» Nr KFP:
»
search_arrow gatunek: Anthophagus (Anthophagus) fallax Märkel et Kiesenwetter, 1848
Opis w KFP:
[tom 22]
Gatunek znany dotychczas tylko ze szwajcarskiej, niemieckiej i austriackiej części Alp, począwszy od strefy subalpejskiej aż do najwyższych szczytów. W Polsce wykazany ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na podstawie czterech osobników imagines złowionych w chodnikach kambiofagów pod korą jodły pospolitej — Abies alba Mill. W Alpach spotykany na pobrzeżach lasu, łąkach, murawach oraz kwitnących różanecznikach — Rhododendron L., wierzbach — Salix L. i olszach — Alnus Mill. Z uwagi na dużą rozbieżność danych o wymaganiach życiowych, do czasu potwierdzenia jego występowania u nas, tymczasowo nie zalicza się omawianego gatunku do fauny krajowej.
[tom 6]
Gatunek o zasięgu ograniczonym do całego obszaru Alp. Z uwagi na rozmieszczenie ogólne, wzmianki o występowaniu w Karkonoszach zdają się być niewiarygodne. Występuje głównie w górnej strefie lasów reglowych, wkraczając aż do piętra kosodrzewiny i hal.
UWAGA
To jest strona archiwalna. Aktualne dane o gatunku zawiera Mapa Bioróżnorodności.
KLIKNIJ TU, aby je zobaczyć.
Bieżąca strona to przeglądarka danych zdigitalizowanego Katalogu Fauny Polski.
Baza BioMap dostarcza nowe dane o gatunkach
i więcej narzędzi wyszukiwania.

Rozmieszczenie jako:
Dane o rozmieszczeniu:
Góry Świętokrzyskie: Świętokrzyski Park Narodowy (Rutkiewicz 1996); Sudety Zachodnie: Karkonosze (Luze 1902, Bernhauer i Schubert 1910, Horion 1935)